Żyjemy w bardzo dynamicznym świecie, w którym każdy dąży do pozyskania jak najwięcej dóbr konsumpcyjnych dla siebie. Bardzo często przepracowujemy się z tego powodu i mamy coraz mniej wolnego czasu. W dzisiejszych czasach odpowiedzią na nasz brak czasu jest kultura masowa. Kiedyś jej przeznaczenie było jednak zupełnie inne. Obecnie wzbudza jednak kontrowersje. Dlaczego kultura masowa jest krytykowana?

Czym jest kultura masowa

dlaczego kultura masowa jest krytykowanaKiedyś kultura masowa była odpowiedzią na kulturę elitarną, czyli przeznaczoną wyłącznie dla wyedukowanych i oczytanych osób z wyższych, bogatszych sfer. Zarówno 100 lat temu jak i dziś dostęp do kultury elitarnej oferowały takie miejsca jak teatr, opera czy muzeum. Dziś oczywiście odbiorca kultury ma łatwiej. Bo dostęp do teatru czy opery nie jest ograniczany w żaden sposób. A same bilety nie są aż tak drogie jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Muzea są najlepszym przykładem na przemianę niektórych elementów kultury elitarnej w kulturę masową. Obecnie wiele muzeów oferuje darmowy wstęp i można w nich spotkać cały przekrój społeczny Polski. Organizowane są nawet wydarzenia takie jak Noce Muzeów podczas których dostęp do wszystkich z nich jest całkowicie darmowy jednej nocy w roku.

Dzieje kultury masowej

Kultura masowa zaczęła powoli wypierać kulturę elitarną na początku XX wieku. Miało to miejsce na początku za sprawą zwiększonego dostępu do prasy (i to jeszcze w XIX wieku), potem do radia, kina, aż w końcu do telewizji. Dzięki kulturze masowej osoby bez wykształcenia wyższego lub nie pochodzące z bogatych lub wpływowych rodzin mogły uzyskać dostęp do kultury i sztuki, które niegdyś nie były dla nich dostępne. Ludzie zaczęli masowo słuchać radia, chodzić do kina na czarno-białe filmy oraz kupować telewizory. Na początku nie podobało się to ludziom z wyższych sfer, którzy nie chcieli się dzielić swoimi dobrami z biedniejszą częścią społeczeństwa.

Dlaczego kultura masowa jest krytykowana?

Rozwój kultury masowej spotyka się jednak ze znaczącą krytyką. Wiele osób zastanawia się dlaczego kultura masowa jest krytykowana. Nie ma co ukrywać, że ma ona swoje wady. Jedną z nich jest spłycenie formy. Filmy i programy telewizyjne, które robione są dla masowego odbiorcy nie mogą zawierać w sobie zbyt wyszukanych lub głębokich treści. Ponieważ w innym razie część widzów mogłaby ich nie zrozumieć lub poczuć się z ich powodu obrażona.