Urządzanie kuchni - jak zrobić to dobrze?

Kuchnia to miejsce, gdzie codziennie spędzamy dużo czasu. Musi być więc nie tylko ładna, ale też praktyczna. O czym należy pamiętać zaczynając urządzanie kuchni?

Wygodny układ mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych zasad, aby zaprojektować wygodną kuchnię i to bez pomocy profesjonalistów.

Podstawą przy tworzeniu praktycznej kuchni jest rozplanowanie układu mebli. Ważna jest ich ilość, rozmiar i sposób ustawienia. Na początek najlepiej zaplanować ustawienie najważniejszych elementów, a więc AGD: lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem oraz zlewozmywaka i zmywarki. Przyjęło się, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania posiłków. Kierując się tą zasadą najlepiej z brzegu kuchni postawić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę oraz piekarnik. Każdy z tych elementów powinien być w zasięgu ręki, tym sposobem przemieszczanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie dużo przyjemniejsze.

Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania

Drugą ważną kwestią jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszelkich akcesoriów kuchennych, produktów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne szafki powinny być przystosowane do domowników, ilości wymienionych wyżej rzeczy a nawet trybu życia osób korzystających z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne na pewno sprawdzą się do przechowywania większych zapasów oraz rozmaitych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Głębokie szuflady sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane umożliwiają świetną segregację np. przypraw, sztućców a nawet herbat i łatwo w nich utrzymać porządek. W obu przypadkach organizacja jest znacznie łatwiejsza z wykorzystaniem wszelkich organizerów i pojemników do przechowywania. Witrynki wyjątkowo pięknie wyglądają, zwłaszcza wypełnione kolorową porcelaną czy eleganckim szkłem, jednak są dużo bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, ale wygodne korzystanie z nich często wiąże się z koniecznością montażu specjalnego systemu obrotowego, który ułatwi sięgnięcie w głąb szafki.

Niezbędne wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale równie ważną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnione będą szafki i które ułatwi codzienne czynności. Podstawa to ostre noże, deski do krojenia, wygodne patelnie i garnki dobrane do rodzaju kuchenki, ale też mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, takich jak duże miski, wszelkie półmiski i patery, blachy do pieczenia, wyciskarki i obieraki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki służące do gotowania. Te ostatnie muszą być dostosowane do rodzaju wybranych garnków, całkiem inne są przeznaczone do tych metalowych, a inne do powłok ceramicznych i teflonowych.