Na jakiej wysokości powinna być umywalka nablatowa?

Każda łazienka posiada umywalkę. Co więcej – jej montaż nie jest zbyt dużym problemem. Należy jednak wcześniej wiedzieć, na jakiej wysokości ją montować, tak aby nie sprawiała ona nikomu kłopotów. Pod uwagę bierze się przede wszystkim osoby, które będą z niej korzystać – ich wzrost, a także sprawność fizyczna. Na innej wysokości bowiem montuje się umywalki dla seniorów, inaczej dla osób wysokich, a inaczej dla dzieci – doradza ekspert ze sklepu tanialazienka.com.

Czym jest umywalka nablatowa?

Umywalki nablatowe są podstawowym elementem wyposażenia każdej łazienki. Służą one między innymi do mycia rąk oraz twarzy, a także do czyszczenia zębów. Niejednokrotnie również można w nich prać. Warto też wspomnieć, że umywalki powinny pasować do wnętrza danej łazienki oraz winno się je dopasować do domowników – zarówno pod względem szerokości, głębokości, jak i wysokości.

Umywalki nablatowe dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje, to jest: umywalki, które montuje się na blacie, czyli cała umywalka jest „na zewnątrz”, a syfon jest schowany i umywalki częściowo wpuszczane w blat. Oba rodzaje różnią się również sposobem montażu, jednak ich wysokość najczęściej jest ta sama. Tworzone są m.in. ze stali nierdzewnej, granitu, bądź tworzyw sztucznych.

Cechy umywalki nablatowej

Umywalki nablatowe są z całą pewnością wygodne oraz funkcjonalne. Produkuje się je z odpornych i trwałych materiałów, a kształt przywodzi na myśl XXI wiek właśnie. Są one elegancką ozdobą każdej łazienki. Niewątpliwym ich atutem jest to, że są bardzo trwałe oraz odporne na wszelakie uszkodzenia mechaniczne.

Na jakiej wysokości montować umywalkę nablatową?

Wysokości, na których powinno montować się umywalkę nablatową jest kilka. Definiuje się je na podstawie norm, a także tego, kto będzie z nich korzystał. Obecnie międzynarodowe regulacje mówią, że norma powinna wynosić od 85 do 90 centymetrów (wcześniej było to od 75 do 85 centymetrów, ale populacja jest coraz wyższa). Jeśli jednak z umywalki mają korzystać osoby bardzo wysokie – wówczas warto zamontować ją na wysokości około 95 do 100 centymetrów.

Umywalka nablatowa dla osób starszych (seniorów) często jest montowana na wysokości około 80 do 85 centymetrów. Dla dzieci z kolei w przedszkolach, żłobkach, a także w domach, zalecaną wysokością jest 60 centymetrów. Często zaleca się podwyższanie umywalki o 5 centymetrów co dwa lata, jeśli dziecko rośnie.

A co w przypadku blatu umywalki? Otóż, jego rant górny zwykle mierzy 80 do 90 centymetrów wysokości, dlatego też blat musi być odpowiednio niżej – o wysokość umywalki.