Drewno jest znane ze swojego wyjątkowego piękna, ale niestety te same właściwości, które sprawiają, że drewno jest tak piękne, przyczyniają się również do tego, że jest kruche. Dlatego, odpowiednia konserwacja i pielęgnacja drewnianych domów jest czymś, czego nie należy pomijać.
Konserwacja drewnianych budynków: dlaczego jest ważna?
Z racji tego, że drewno jest surowcem naturalnym, to wymaga wprowadzenia systematycznych prac konserwacyjnych. Dla większości osób trwałość, estetyka i atrakcyjność drewna sprawia, że jest ono cennym materiałem budowlanym. Jednak bez właściwej opieki, niemożliwym będzie czerpanie radości z zalet tego nadzwyczajnego surowca. Drewno należy odpowiednio pielęgnować, a zaniedbanie tych czynności sprawi, że drewniana elewacja będzie niszczała. Nie jest tajemnicą, że naprawa domu z drewna jest bardzo kosztowna, ale można tego uniknąć poprzez systematyczną konserwację. Prawda jest taka, że gotowe domy drewniane nie będą wymagać renowacji, jeśli włożysz trochę czasu i wysiłku w ich regularną pielęgnację.
Jak należy dbać o drewno?
Drewno jest wyjątkowym materiałem, który powinien być otoczony należytą opieką. Jeśli chcesz cieszyć się długowiecznością oraz nienaganną kondycją Twojego drewnianego domu, to jest kilka istotnych zabiegów, których w żadnym wypadku nie wolno pomijać. Jak dbać o drewno? Oto, co należy robić:
1. Uszczelnianie oraz bejcowanie
Główną rolą bejcy czy też uszczelniacza jest wydobycie naturalnego piękna drewna. Zazwyczaj tę warstwę ochronną nakłada się zamiast farby. Warto wiedzieć, że bejca równie skutecznie zabezpiecza słoje drewna, jednocześnie nadając mu bardziej atrakcyjny, naturalny wygląd. Bejcy oraz uszczelniacza używa się do wydobycia rysów słojów, upodobnienia jednego gatunku drewna do drugiego lub podkreślenia niesamowitego koloru drewna. Należy jednak pamiętać, że wymagane jest bejcowanie drewnianej powierzchni co 4 lata.
2. Malowanie
Systematyczne malowanie drewnianej struktury jest niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób zabezpieczasz drewno przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednak, aby proces nakładania farby przyniósł oczekiwany skutek, należy to robić regularnie co 3-7 lat (oczywiście im krótszy odstęp czasu, tym lepiej) oraz przy użyciu wysokiej jakości produktów. Najlepszymi dostępnym na rynku farbami do drewna są te na bazie spoiwa akrylowego czy oleju, ponieważ wnikają głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu są niezwykle trwałe.
3. Oczyszczanie
Oprócz malowania czy bejcowania drewnianej elewacji istotne jest również jej czyszczenie. Drewno należy oczyścić z zanieczyszczeń, jak kurz czy brud, aby móc cieszyć się jego doskonałą kondycją. W ten sposób zabezpieczysz również swój drewniany dom przed wystąpieniem licznych niepożądanych uszkodzeń jak: wilgoć, pleśń, przebarwienia, które w znacznym stopniu osłabiają konstrukcję drewna. Najlepszym sposobem na mycie drewnianego budynku jest użycie trzech prostych komponentów: wody, mydła oraz szczotki o miękkim włosiu lub gąbki.
4. Obserwacja
Samo dbanie o drewnianą strukturę budynku poprzez nakładanie środków ochronnych oraz czyszczenie jest niezwykle ważne, ale nie mniej ważna jest stała obserwacja domu z drewna. Podczas wspomnianej obserwacji należy zwracać uwagę na wszelkie uszkodzenia spowodowane przez owady oraz pęknięcia lub łuszczenia się uszczelniacza wokół okien i drzwi. Pomijanie tego procesu może skutkować późniejszymi kosztownymi naprawami.
Prawdą jest, że drewniane domy mają wiele zalet, jednak ich wadą jest to, że wymagają stałej obserwacji oraz regularnej pielęgnacji. Tylko w ten sposób będzie możliwe uniknięcie kosztownych prac renowacyjnych budynku.