Elektrozawór powietrza
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zawór elektromagnetyczny jest elektrycznie aktywowanym zaworem, zwykle używanym do sterowania przepływem lub kierunkiem powietrza lub cieczy w systemach zasilania cieczą. Zawory elektromagnetyczne są stosowane zarówno w pneumatycznych, jak i hydraulicznych układach zasilania cieczą.

Tłok zaworu jest połączony z żelaznym metalowym trzpieniem, który zazwyczaj jest wyśrodkowany lub przesunięty względem sprężyny. Tłok przesuwa się w rurze rdzeniowej z metalu nieżelaznego, która sama jest otoczona cewką z uzwojeniem elektrycznym. Cewka ta może występować w dowolnym zakresie napięć od 12-48 V dc do 110-220 V ac. Kiedy prąd jest przesyłany przez cewkę, tworzy się pole magnetyczne, które popycha lub ciągnie tłok, przesuwając zawór.

Elektrozawór powietrza – opis

Najbardziej podstawowe zawory elektromagnetyczne są dwukierunkowe, dwupozycyjne zawory grzybkowe, które po prostu otwierają się i zamykają, aby umożliwić przepływ, gdy ich cewka jest pod napięciem. Są one dostępne w wersjach „normalnie otwarte” i „normalnie zamknięte”, co oznacza odpowiednio: normalnie płynący i normalnie zablokowany. Normalnie otwarty w energetyce płynów jest przeciwieństwem normalnie otwartego w elektronice, co oznacza, że przełącznik lub styk jest otwarty i nie przepuszcza elektronów.

Elektrozawór powietrza suwakowy składają się z obrobionej mechanicznie szpuli, która może przesuwać się w obrobionym mechanicznie korpusie zaworu. Do każdego końca szpuli może być dołączony tłok, umożliwiający popchnięcie zaworu elektromagnetycznego w dowolnym kierunku, co pozwala na uzyskanie trzech pozycji. Hydrauliczny zawór elektromagnetyczny 4/3 jest jednym z najbardziej popularnych, umożliwiając dwukierunkowe sterowanie siłownikiem w pojedynczym korpusie zaworu. Sposoby” zaworu elektromagnetycznego odnoszą się do liczby portów, które zawiera, a „pozycje” zaworu elektromagnetycznego odnoszą się do liczby stanów, w których może on działać. Zawór trójpołożeniowy wymaga wyśrodkowanego przez sprężynę stanu neutralnego oraz dwóch pozycji uruchomionych.

Porty a elektrozawór powietrza

Elektrozawór powietrza pneumatyczny jest dostępne jako zawory pięcioportowe, co pozwala na zastosowanie zaworu elektromagnetycznego 5/3 do sterowania siłownikami. Sposoby działania zaworu pneumatycznego obejmują również jego port wylotowy, do którego zazwyczaj są dwa.

Elektrozawór powietrza do zastosowań hydraulicznych lub pneumatycznych są dostępne jako modułowe jednostki montowane na rozdzielaczu, takie jak pneumatyczne lub hydrauliczne zawory ISO. Zawory te zawierają standardowe wzory montażu i przyłączy, co pozwala na instalację zaworów dowolnego producenta na tym samym rozdzielaczu. Najczęściej zawory te są również dość ekonomiczne i łatwo dostępne „z półki”.